İrlanda’da Eğitim ve çalışma – öğrenci çalışma izni

İrlanda’da Work and study programı dil eğitimi ve çalışma izni anlamına gelen bir öğrenci vizesinin kullanımı ile çalışmaktır. İşletmelerde iş bulunarak ücret karşılığı çalışarak gelir elde etme programıdır. Dünya üzerinde birçok ülkede ingilize dil eğitimi alabilirsiniz. Bunlar içinde sadece İrlanda ve Malta’da dil okulu ve çalışma izni verilir. İrlanda’da Work and study adı verilen dil eğitimi programında verilen öğrenci vizesi de çalışma izni alınmasına izin verir. İrlanda’da eğitim alırken çalışmak birçok öğrenci tarafından tercih edilir. Dil okulu öğretmenleri tarafından da hem oku hem çalış sistemi önerilir.

irlanda work and study eğitim ve çalışma. iş bulmak.
İrlanda work and study

Hem çalış hem dil öğren sisteminin asıl başlangıç amacı pratik yapmaktır. İreland Work and study Program olarak adlandırılan İrlanda eğitim ve çalışma izni programı öğrenciler için çok faydalı ve ekonomik bir yabancı dil öğrenme sistemidir. İrlanda da para kazanmak ayrıca çok keyifli olanaklar sunar.

İrlanda’da dil eğitimi ve çalışma programı öğrencilerin iyi para kazanmasını sağlıyor. Yurtdışında İngilizce ve çalışma esaslı eğitim sisteminde çalışan öğrenciye amaç para kazandırmaktan daha fazla pratik yaptırmaktır. İngilizce dili öğrenildikten sonra pratik yapılırsa akılda kalıyor. Bu nedenle çalışan öğrenciler % 40’a yakın daha iyi ve fazla İngilizce öğreniyorlar.

İrlanda’da çalışma vizesi

İrlanda’da work and study programı ile çalışmak için önce bir dil okulu seçerek irlanda 25 hafta dil eğitimi  programına kayıt olmak gerekir.   

İrlanda’da 6 ay yani 25 haftalık dil kursuna gelen öğrencilere yasal çalışma izni verilir.  Bu vize ile İrlanda’nın tüm şehirlerinde çalılabilirsiniz. Cork, Limerick, Waterford, Kilkenny, Derry, Belfast, Galway, Armagh, Newry, Lisburn gibi şehirler çok küçüktür ve iş bulmak zordur.

İrlanda’da öğrenci çalışma izni nasıl çıkarılır?

irlanda çalışma izni çıkarmak
İrlanda Çalışma izni.

İrlanda öğrenci vizesine başvurduğunda adaylara 90 günlük bir standart vize verilir. Bu vize ile İrlanda’ya gidilir ve İrlanda GNIB – Garda Ulusal Göçmenlik Bürosu adlı merkeze giderek kayıt işlemlerini tamamlayarak çalışma ve geçici yaşama kimlik kartı alınır. Bu kimlik ile çalışma izniniz çıkmış ve vizeniz uzamıştır. Artık bir iş bularak çalışabilirsiniz. Çalıştığınız süre boyunca dil okulunuza devam etmeli ve öğrenci olmalısınız.

Çalışma izni haftalık kaç saat?

Tatil zamanları olan; haziran, temmuz, ağustos ve bunun dışında eğitimin bitişinden sonraki 2 ay süresince haftada 40 saat, kışın ve dil eğitiminin devam ettiği sürece haftada 20 saat çalışma izni sahibi olunur.

25 haftalık eğitimin bitişi ile öğrencilere 8 haftalık İrlanda’da yaşama ve çalışma hakkı verilir. Bu vize iki kez daha 25+8 haftalık süreler ile uzatılabilir. 25 hafta altı firmalarda vize uzatma hakkı bulunmaz.

İrlanda çalışma izni şartları içinde bu saatleri aşmamak vardır. Ancak birçok öğrenci ve işverenin bu saatlere uymayarak elden ödeme ile uzun sürelerde iş yaptığı duyulmaktadır. Genellikle İrlanda öğrencileri haftada 30 saat kadar çalışmaktadır. Sosyal hayat akşamları yoğunlaştığı için saat 16:00 – 21:00 arası en çok çalışan aranan saatlerdir.

İrlanda saatlik çalışma ücreti

irlanda işyerleri maaşları saat başı öder.
İrlanda işyerleri ve saatlik maaşlar

İrlanda’da maaşlar saatlik ücret olarak ödenir. Standart bir iş için alınacak saatlik maaş 9.25 €’dur. İrlanda saatlik asgari ücret olan 9.25 € ile çalışma ücreti sistemi öğrenciler için kazançlıdır. Boş yere uzayan çalışma saatleri ve mesailer olmaz. İşverenler bir an önce eldeki işi bitirmeye odaklanır. İrlanda dil okulu öğrencileri genel İngilizce eğitimi aldılarsa saat 12:30,  yoğun bir dil eğitimi alıyorlarsa 14:30’da okuldan çıkacaklardır. Haftada 20 saat çalışma izni olan bir öğrenci yaklaşık olarak saat 14:00 ya da öğleden sonra okul bitiyorsa 15:30 gibi işe gidecektir.

İşveren muhtemelen saat 21:00’a kadar çalışan arayacaktır.  Bu da günlük yaklaşık 6-7 saat mesai süresi yapmaktadır. Hafta 49 saat mesa yapması yasak olan öğrenci bunun 20 saatlik uygun saatlerini kullanacak, kalan süreleri işveren ile görüşecek ya da çalışmayacaktır.

İrlanda’da ne kadar para kazanırım?

Eğer bir öğrenci yasal koşullara uyuyorsa İrlanda Work and study kazancı aylık minimum 800 €’dur. Genelde saat sınırlarını aşan öğrenciler 1600-1700  € kadar net kazanca sahiptir. İrlanda’da herkes yeteneğine göre işe girer ve bir çok işin bahşiş, toplu prim gibi ek ödemeleri vardır. Bunlar dahil edildiğinde haftada 20 saat çalışan bir İrlanda dil okulu öğrencisi 1000 €, saat sınırlarını aşan ya da 40 saatlik çalışma hakkı döneminde olan öğrenciler 1800 – 2000 € civari kazanmaktadır. Work and study saat ücretleri programın fiyatını çıkarmakta ve kazanç sağlamakta.

İrlanda’da iki tip çalışma vizesi bulunur. 1 ve 4 numaralı mühürlerin basıldığı bu çalışma izinleri uzun süreli çalışma olanakları ve daha yüksek maaşlı kariyer içeren işler için 4 numaralı, kısa süreli öğrenciler için 1 numaralı mühür vurulur. Bu vize ayrıca İrlanda’da uzun süre oturum izni anlamına gelir. İrlanda’da çalışmak isteyenler için bu vizeyi alma yöntemi işverenlerden davet almak, evlenmek ya da orada irlanda’da iş kurmak sonucunda mümkündür.

İrlanda’da hangi işlerde çalışılır?

İrlanda’da work and study öğrencileri öğrenim ve çalışma vizeleri ile irlanda’da iş arayan öğrenciler kolaylıkla iş bulabilirler.

  • Garsonluk,
  • Kasiyerlik,
  • Otel temizlik ve bakım,
  • İngilizce iyi ise resepsiyon
  • Bulaşık işleri,
  • Satış temsilcisi,
  • Barmaid ve Barmen
  • Turist danışma
  • Çocuk bakıcısı

Daha nitelikli iş arayan adaylar kendi kişisel becerilerine göre işleri araştırmak durumundadır.

Mutfak sanatları, aşçılar başta olmak üzere eğer İrlanda’da yapılabilir bir uzmanlık varsa mutlaka bunu belirterek bu alanda çalışan arayan firmalara başvurmalısınız. Birçoğu uzun dönem çalışan arar. 4 numaralı kaşeye sahip vizeyi ister. Ancak birçok aday yüksek işlere girmiş, saatlik 20-35 € gibi kazançlar sağlamıştır.

İrlanda’da nasıl iş bulunur?

irlanda'da iş bulmak.
Dublin İrlanda Örnek İş Listesi

İrlanda özellikle Dublin’de iş bulmak kolaydır çünkü çok fazla öğrenci çalışır. İrlanda’da yaşam ve çalışmak çok keyiflidir.  Bu öğrencilerin işi sürekli değildir. Eğitimleri bittiğinde ülkeye döndüklerinden pozisyonlar açılır ve yeni öğrenciler işe alınır. Bu nedenle rahatlıkla sürekli bir döngüde eleman arayışı vardır. İrlanda’da Türkçe bilen eleman arayışı da bulunmaktadır. İrlanda’da iş imkanları oldukça geniştir.

iş bulmak için önce CV Hazırlanır

İrlanda’da iş bulmak için adaylar bir cv- özgeçmiş hazırlamalı. Bu özgeçmişin çok kısa, temiz ve kolay anlaşılır olması beklenir. Whatsapp ve telefon numaraları 090 kodu ile yazılmalı, ad soyad, eposta adresi, iş deneyimleri kısaca belirtilmelidir. Yapılabilecek ve deneyimli olduğu işleri, whatsapp telefon numarası ve eposta adresini adaylar biraz daha kalın yazı ve büyük punto ile yazabilir.  Henüz ülkemizdeyken 20-30 sayfa ya da daha fazla cv fotokopisi çekilmesi önerilir. Bu cvler Dublin içinde dolaşırken görülen iş ilanı bulunan ya da bulunmayan kafelere, restoran ve işletmelere bırakılabilir.

iş başvurusu nasıl yapılır

İrlanda’da iş bulmak için restoran, kafe ve yol üzeri işletmelere cv bırakırken tedirgin olmamıza gerek yoktur. İşverenler öğrencileri çalıştırmak ister. Bu onlar için vergi avantajı da getirir. Cv teslim ederken sizin gibi çalışan bir öğrenciye değil, çok ısrarcı olmadan mümkünse işveren, müdür ile görüşmek istediğinizi söyleyerek ona teslim etmeye çalışmak doğru olabilir. Kendinizi tanıtacak, cv üzerindeki detayları konuşacak kadar prova yaparak telefon görüşmelerine ya da yüz yüze kısa görüşmelere hazır olmak gerekiyor. İşverenler sizden iyi bir İngilizce bilgisi istemese de çok kaba hatları ile İngilizce bilgisi ister. İrlanda işleri için her iş başvurusunda bir kısa ön görüşme yapılır. 

iş başvurusu yapmak. dublin irlanda dil okulları work and study programı.
iş başvurusu yapmak

Okul panolarında, restoranların camlarında, otellerin girişlerinde, pub ve kafelerde birçok iş ilanı bulunabilir. Eğer kapıda ilan yoksa yine de işletmeye girerek cv bırakmak önerilir. Bunun yanında okulda öğrenci olan ve bir yerlerde çalışan arkadaşlarınıza da cv vererek işletmeye götürmelerini, orada iş imkanı açılırsa sizi çağırmalarını söyleyebilirsiniz.

İrlanda için İnternetten iş başvurusu yapmak

internetten irlanda iş başvurusu
internet iş başvurusu

Dil okulu öğrencileri İrlanda’ya gelmeden önce iş başvuruları için aşağıdaki sayfalara üye olarak çalışma yapabilir, iş arayabilir.

İrlanda’da iş bulma siteleri;

Çocuk bakıcılığı için
https://www.mindme.ie/

İrlanda işçi bulma ajansı

İrlanda’da yer alan çalışan bulma ajanslarına da cv gönderip kayıt olarak sizi çalıştıkları firmalara göndermelerini söyleyebilirsiniz. İrlanda’da okuyup çalışmak için bulunduğu belirtilmelidir.

İnternetten başvuru yaparken Apple, Google, facebook, paypal, ebay gibi şirketlerin merkez sayfalarına da başvuru yapılması önerilir. Bu firmalar İrlanda merkez ofisi ile birçok çalışan bulundurmaktadır.

İş başvuruları için geri aranmaya başladığınızda iş vereniniz sizi birkaç saatlik deneme amaçlı çalışmaya davet edebilir. Ardından evraklar tamamlanarak yeni işinize başlarsınız.

İrlanda Dil Okulu öğrencilerine Barista Eğitimi

Wayout ile İrlanda’daki dil okullarından herhangi birine 25 hafta ve üzeri giden tüm öğrencilere Barista eğitimi ve sertifikası verilir. Ardından öğrenciler bir kariyer danışmanlığı firmasına aktarılarak iş bulma işlemlerinin kariyer firması tarafından yapılması sağlanır. Barista olarak çalışmak için gereken yol haritası kısa ve zahmetsizdir. Bu iş edindirme paketi öğrencilere ücretsiz olarak sunulur.

İrlanda’da iş kurmak – iş yeri açmak

Bir çok öğrencinin irlanda iş yaşantısını ve yoğun turist akışını görünce iş kurma fikri oluşur. İrlanda’da iş yeri açmak, iş kurmak kolaydır. İş izni “business permission” olarak geçen bir izne sahip olmak için gerekli başvurularınızı yapmak gerekir. Yabancılar için eğer bir Türk üzerine kuruluyorsa 300 bin Euro sermaye gerektirir. Bu nedenle bir çok ülke vatandaşı İrlanda vatandaşları üzerine işlerini kurmaktadır.

irlanda'da iş kurmak, iş bulmak ve çalışmak.
İrlanda işletmeleri

Bu yazıyı oyla

Click on a star to rate it!