İrlanda’da Öğrencilik ve Yaşam

İrlanda, yurtdışı dil eğitimine gidecek öğrencilerin seçenekleri arasında oldukça ekonomik, huzurlu, güvenli, eğitim alırken çalışabileceğiniz bir ülkedir. Bir kuzey ülkesi olduğundan kışın soğuk, yazın ılıman bir havaya sahiptir. Yeşil, temiz, çoğunlukla ılık ve ana dili Galce ve İngilizce olan bir ülkedir. Galce pek kullanılmamaktadır. Yerel kültürel dilleri olduğundan korumaya çalışmakta olduklarından resmi dil olarak tutulmaktadır. Buna rağmen kendi aralarında ve sokaklarda, resmi yazışmalarda İngilizce kullanmaktalar. Avrupa’nın Paris ve Londra ’dan sonra en fazla turist alan şehridir.

Google artık nitelikli bir rehberlik hizmeti sunuyor. Sokak aralarına dahi girip görebileceğiniz teknolojiler ve bir çok fotoğraf mevcut. Bu arada Google merkez binalarından biri de Dublin’dedir.

İrlanda 1921 yılında ingiltere’den bağımsızlığını alarak Cumhuriyet rejimi ile yönetilen bir ülke haline gelmiştir. 27 şehri olsa da Dublin bilinen en büyük ve merkezi başkenttir. Irlanda Ekonomisi eski zamanlarda tarıma dayalı olan ülke zamanla gelişerek ticaret, turizm, dil okulları ve diğer eğitimler, finans, bilişim, maden, üretim gibi noktalarda atılımlar yaparak zenginleşmiştir. Diğer şehirleri Türkiye’de bizlerin gelip geçtiği çok küçük şehirler, küçük kasabalar ve köylerimiz gibidir. Bu nedenle eğitim almak için nispeten daha büyük bir şehir olan Dublin’i tercih etmenizi öneriyoruz. Avrupa’da en çok turist çeken 3. Ülke Irlanda’dır bu da 5 milyonun üzerinde insan demektir. İrlanda yağmuru ile ünlüdür ancak  yine de İngiltere kadar yağmamaktadır. Yanınızda katlanabilir bir yağmurluk ve küçük bir şemsiye taşımak faydalı olabilir.

irlanda yaşam. irlanda insanı hakkında bilgiler. yaşam rehberi. konaklama ve yemekler.
İrlanda Yaşam Bilgileri

Bunun yanında irlanda sosyalleşmek ve yemek için oldukça keyifli bir ülkedir. Şehirler çok kalabalık değildir, bu sayede sıcak ama yine de çok uluslu bir sistem oluşmuştur. Her yer kafe ve kültürel etkileşim alanıdır. Bu sayede dil pratiğiniz hızla gelişecektir. Yaşam masrafları diğer ülkelere göre düşük olduğundan daha fazla etkinlik ve kültürel iletişime zaman kalacaktır. Yeşil doğası ile şehirden çıktığınız an harika manzaralara tanıklık edebiliyorsunuz.

İrlanda Nasıl bir Ülke?

İrlanda, özellikle dublin bir mikroklima alanıdır. Bizim ülkemizdeki Rize gibi bir bitki örtüsü ve atmosfere sahiptir. Çok arkadaş canlısı bir topluma sahip olduklarından çok turist çekerler, bu da öğrenciler için dört dörtlük bir atmosfer yaratır.

Apple, Google, facebook, Microsoft, Amazon, eBay, LinkedIn ve twitter gibi bir çok uluslararası firmanın merkez ofislerine ev sahipliği yapan, ikinci silikon vadisi de denilebilecek oldukça fazla iş insanının yaşadığı bir ülkedir. Eğlence müzik gibi kültürleri çok gelişmiştir. Sürekli olarak konserler ve etkinlikler devam etmektedir. Durmadan akan ve yenilenen bir sosyal yaşam akışı bulunmaktadır. Gece hayatı çok renklidir. Güvenli oluşu insanı rahatça bu etkinliklerden faydalanmaya yöneltir ve keyif vericidir.

irlanda'da ne yenir, içilir. yeme içme listesi.
İrlanda yemekleri

İrlanda yemekleri ve sosyal aktiviteler

İrlanda’da yemekler çok çeşitli mutfaklardan çeşitler sunar. Gün içinde okul içinde ve etrafında yemek yiyebileceğiniz cafeler, restoranlar olacaktır. Eğitim sonunda öğrenci okuldan çıkıp arkadaşları ile sosyalleşebilir, geziler yapabilir, kafelerde oturabilir, barlara gidebilir. Alışveriş için de bir çok geniş imkan ve keyifli seçenekler bulunur. Toplu taşıma kullanabilir, taksi ile bunlara ulaşabilir ya da yürünebilir. İrlanda’da yürüyüş zevklidir çünkü sokakları temiz, düzenli, güvenli ve keyiflidir.

Irlanda Dublin’de ; Trinity College, St. Stephen’s Green, Temple Bar, Phoenix Park ve Ha’penny Bridge’e mutlaka ziyaret edilmelidir.

James Joyce Tour’a katılabiliriz. Guinness Storehouse’u ziyaret edilebilir. Viking Splash Tour’a katılabilirsiniz. Kells’in kitabı ziyarete açıktır. Ardından da Leprechaun Müzesini ziyaret edilebilir.

Sürekli olarak seyahat edip şehir içinde kolayca ulaşım sağlanabilecek Dublin şehir otobüsleri de öğrencileri kolayca hedef noktalarına ulaştıracaktır. Genellikle yürüyüş tercih ediliyor zira Dublin’de ulaşım yürüyerek oldukça kolay ve hızlı gerçekleşiyor. Otobüsler genelde soğuk havalar ya da uzun mesafelerde kullanılır.. Bunun yanında şehir içi tramvaylar da sürekli dolaşımda ve hizmettedir. Dublin ulaşımla ilgili sorun yaşanacak bir ülke değildir. Aile yanı ve yurt konaklamada yine dil okullarına yürüme mesafelerinde yad 30- 35 dakika süren otobüs süreleri sonunda ulaşılabilir olmaktadır. Genellikle aile yanı konaklamalar yurt konaklamalardan daha yakındır.

irlanda sosyal aktiviteler. barlar, kafeler, restoran ve sokaklar.
İrlanda sosyal aktiviteler

İrlanda insanının avrupanın çoğunun aksine bizim ülkemiz gibi kendine has yemekleri bulunur. Yani avrupanın geneline hakim yahni, et ızgara, balık ızgara gibi ortak kavramlar dışında, bizdeki hünkarbeğendi gibi incelikli mutfaklara sahip oldukları alanlar var. Bu nedenle benzer öğelere sahip olduğumuzdan yemek konusunda İrlanda’da Türk insanı mutsuz olmuyor. Ev yemekleri çok popülerdir ve bolca yapılırlar. İrlanda’da musluk suları içilir, temizdir. Restoranlar genelde uygun fiyatlı ve temiz yemek sunar. Dublin’in tam merkezindeki restoranlar daha pahalıdır.

Dışarıda restoranlar ve mekanları bulmak için tripadvisor kullanabiliriz.

irlanda yemek ve mutfak bilgileri. iyi restoranlara ulaşma yolları
İrlanda yemek rehberi

Dublin şehir turu

Dublin şehrinde 35 dakika sürecek bir kamera kaydı ile gezebilir, şehri, hayat akışını, insanları, ulaşımı, market ve restoranları görebilirsiniz.

İrlanda Dublin Şehir Turu

İrlanda Sağlık Sistemi

İrlanda sağlık sistemi avrupada bulunan bir çok ülkeden daha iyidir. Eğer eğitim 9 ayın üzerinde ise sağlık hizmeti ücretsizdir. Eğer daha kısa süre ile eğitim alınacaksa Türkiye’de bir sigorta yaptırmak durumundayıza. Irlanda yurtdışı seyahat sağlık sigortası için yurtduşu eğitim danışmanlık firmaları bir çok türk sigorta şirketinden uygun sigorta alarak yüksek fiyatlara öğrencilere satmakta ya da hediye etmektedir. Sağlık sigortasının uluslar arası firmalardan alınması gerekmektedir ve bunun için günlük 2-3 euro gibi bir bütçeyi gerekir. Bu tarz bir sigorta sağlık hizmeti alınan hastanede destek olur ve ödemeleri karşılar. Özellikle salgın sonrası sigortaların okullardan alınmasını öneriyoruz.

İrlanda’da sağlık konuları pahalıdır. Türkiye’den gitmeden evvel mutlaka sağlık kontrolü, diş tedavisi gerekirse yapılmalıdır. Sigortaya rağmen her sağlık muayenesi için 60 € ödenir. İrlanda’da czaneler saat 6’da kapanır, nöbetçi eczaneler ise 11’de kapanır.

İrlanda – Dublin hastaneler listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Irlanda Hava Durumu

Hava zaman zaman kapalı ve yağışlı olsa da kışları Türkiye’nin karadeniz bölgesi gibi bir iklime sahiptir.. Yazın zaman zaman çok güzel bir günde 30 dereceye kadar çıkan sıcaklıklar görülse de genellikle 20-25 derece arasındadır. Kış mevsimi çok düşen ısılara sahip olmasa da soğuk, karlı, yağmurlu geçecektir. Sıkı kıyafetler götürmek gerekir. İrlanda’ya gelirken mutlaka ince, çantaya sığabilen, katlanabilir ama kaliteli bir yağmurluk getirmeniz önerilir. İrlanda’da yaşam oldukça yüksek kaliteli ve uzun solukludur. Bu nedenle sağlıklı bir yaşlılık oranına sahiptir. Tüm yaşayan halk uzun seneler mutlu bir ömür sürmektedir. Irlanda hava durumunu en rahat cep telefonunuzdan takip edebilirsiniz. Bilgisayardan İrlanda hava durumuna bakmak için accuweather kullanabiliriz.

İrlanda İnsanları Nasıl?

İrlanda’lılar arkadaş canlısı, dost, iyi niyetli, mutlu ve hayattan zevk almaya çalışan, kültürlü insanlardır. Çok kibardırlar ve kötülük düşünmeden çevrelerindeki herkesle sohbet ederek yaşamlarını sosyal bir şekilde sürdürürler. İrlanda suç oranı çok düşüktür neredeyse yoktur. Markette bir şey alırken ya da yolda yürürken yanınızdaki tanımadığınız bireyin sizle sohbet etmesi irlanda’da normal bir durumdur.

Diğer ülkelerde özellikle İngiltere’de yabancılarla konuşmama kültürü vardır. Amerika’da güvenmedikleri için yabancılar birbirleri ile konuşmakta tedirgindir. Kanadalılar ise genellikle kısa kesip teşekkür eder ve işlerine dönerler. İrlanda sokakta İngilizce pratik için en keyifli ülkedir çünkü daha siz istemeden sohbet başlar.

İrlanda insanı

İrlanda insanı barışçı, sempatik ve sıcak kanlı. Kendi dünyalarında mutlu bir şekilde yaşıyorlar. Ülke içinde bir aile, büyük bir oluşum gibi yaşıyorlar. Herkes birbirini tanıdığını ve bu nedenle bir tanışmaya ihtiyaç duymadan sohbet edebileceğini düşünür. Restoranda yalnız oturan birkaç kişinin toplanıp hiç tanışmadığı halde aynı masaya oturduğu ve sohbet etmeye başladığı İrlanda’nın sosyo kültürel yapısında çok görünür. Bu dil öğrenmeye çalışan insanlar için çok faydalıdır. Dil okuluna gidilebilecek en doğru ülkelerden biri bu nedenle İrlanda’dır çünkü pratik imkanı çok yüksektir.

Yol sorduğunuzda dahi insanlar kendi yollarını değiştirip soranı yanında yürüyerek götürmeye çalışırlar. Örneğin Temple Bar bölgesi bir sokaklar kompleksidir ve içinde alışveriş mekanları, onlarca restoran, eğlence merkezleri bulunur. Sürekli insanlar bu sokaklarda yürür ve sosyalleşirler.

İrlanda Aksanı

İrlanda aksanı İrlanda insanına özgü kelimeleri söyleme biçimidir. Dublin’de pek karşınıza çıkmasa da ülkenin diğer şehirlerinde yaygın olarak duyulmaktadır. Bu biraz abartılır. İrlanda aksanının tıpkı İngiliz aksanı gibi insandan insana değişen bir fonetiği bulunur ve kırsala gittikçe baskınlaşır. Türkçe’de de aynı şey gerçekleşir. Kırsala gittikçe aksan başlar. Başkentlerde ortak aksan konuşulur. Kelimeler yumuşatılır ve herkes birbirini evrensel ölçüde anlar. Irlanda köylüsünde aksan duymanız normaldir ancak şehir insanında 5 yaş itibariyle ortak aksanda ingilizce eğitim aldıklarından aksansız ve temiz anlaşılan bir İngiliz aksanı duyulur.

Irlanda’da pratik imkanı çoktur olacaktır. Birçok milletten gelmiş üniversite öğrencisi, bir çok ulustan çalışanlar barındıran yüzlerce şirket, yine binlerce dil öğrencisi ve turist aynı şehir içinde sosyalleşmektedir.

Başta Bbc olmak üzere bir çok dünya televizyonunun spikerlerinin çoğu irlanda vatandaşıdır.

Yanlış bilinenin aksine irlanda aksanı köyler ve kasabalar dışında şehir merkezinde duyulmaz. Sizin iletişim içinde olacağınız İrlanda’lılar çok düzgün ve pürüzsüz bir İngilizce konuşurlar.

İrlanda’da Spor ve iklim

İrlanda’lılar sporu çok severler. Her sabah insanlar parklara gelerek spor yaparlar. Gün doğarken ve gün batarken parklarda spor yapan insanları görmek mümkündür. İnsanlar güler, özür diler, kibardır ve mutludurlar. Dublinde doğa çok güzel mutlaka görülmesi gereken bir coğrafyadır. Sıklıkla yağmur yağsa da gündüz spor, akşam sosyal hayat rutinlerinden vazgeçmezler. Hava bizim iklimimizden farklı yaşanır. 20 derecelik bir sıcaklık, güneşin eğim açısı nedeniyle İrlanda’da daha sıcak hissedilir.

Irlanda Yaşam Masrafları

Irlanda yaşam masrafları konusunda aylık harcamalar Malta’dan biraz fazla, Londra ve New York’dan ucuz denilebilir. Evde yemek yapanlar aylık mutfağa 350 € gibi bir para harcar. Aile yanında yemekli konaklama seçen öğrenciler bu harcamayı yapmaz. Sürekli dışarıda yemek yenirse de aylık 500 € gibi bir harcama yapılır. Her adaylar çok sosyal geçirmese bile 500 € gibi bir masraf olacaktır. Irlanda yaşam masrafları ekonomik olduğu için bile tercih edilebilecek bir ülkedir. İngilizce pratik imkanı da buna eklendiğinde yaşam masraflarına değecek bir eğitim planı ortaya çıkıyor. 6 aylık eğitime kayıt olan öğrencilerin bu yaşam masrafları çalışmamızla birlikte düşecektir. Yaşam İrlanda’da Türkler için çok ucuz değil. Ancak İrlanda’da çalışan öğrenciler rahatlıkla kira ve masraflarını çıkarıyorlar.

İrlanda mutfak, yemek masrafları, yaşam masrafları biraz örneklemek gerekirse, ucuz bir yemek 5 € civarıdır. Pahalı bir yemek 10 € civarıdır. Aylık akbil 90 € dur. Kişinin harcamasına göre değişse de ortalama 400 500 euro ile 1200 euro arasında yaşam masrafı olur.

Çok fazla eşya getirilmesi önerilmez. Kıyafet ve basit harcamalar Dublin’de ucuzdur. Primark adlı alışveriş merkezinde Türkiye’den çok daha ucuz eşya satın alınabilir. Irland’da satılan çoğu ürün de özellikle tekstil Türk malıdır ve Türkiye ile aynı fiyattadır.

İrlanda’da penneys adlı markette giyecek en uygun şekilde alışveriş yapılabilir. Yiyecek içinse LIDL, ALDI ve TESCO adlı marketler önerilir. İrlanda’da genel olarak fish and chips and steak gibi 10-15 € luk fiyatlarda yiyebilirsiniz. İkili fastfood yemekler ise yaklaşık 6 € ‘dur. 

İrlanda Market Fiyatları

İrlanda yerine göre alışveriş yapılması gereken bir yer. Bir ürün farklı yerlerde farklı fiyatlara satılabiliyor. Bunu öğrenciler zaman içinde öğrenerek daha tasarruflu alışveriş yapmaya başlıyorlar. Bazı örnek ürün fiyatları aşağıdaki gibidir.

 • Süt 1 €
 • Peynir türleri paketi 0.70 sent ile 2 € arasındadır çok ucuzdur.
 • 1 litrelik yoğurtlar 1 € dur. Yoğurtları bizimkilere göre daha sıvıdır.
 • Kıyma 1 kilosu 4 € ‘dur dana etidir ve az yağlı tertemiz ettir.
 • Tavuk parça etleri 2 € -5 €’ dur.
 • Dallas etler 7 €’ dur.
 • Bir kiloluk biftekler 5 € dur.
 • Yumurta fiyatları 10 lu yumurta 2 € ‘dur.
 • Ketçap mayonez 75 sent ile 3 euro’dur.
 • Hazır yemek rafları marketlerde çok popülerdir. İyi kalite yemek bulabilirsiniz. Bu yemekler de 2 ila 7 € arasında değişir. Birkaç çeşit yemek paketlenmiş kumanyalar gibidir.
 • Bitkiler de domates 70 sent, muz 34 sent tanesi, patates 30 sent kilosu, marul 1.5 euro, roka 1 euro gibidir.
 • 4 lü tuvalet kağıdı 2 €’dur.
 • Mısır gevreği türevleri 1.5 € civarıdır.
 • Alkol fiyatları vergisiz ve ucuzdur.
 • İrlanda Telefon Hatları Hat almak istiyorsanız Vodafone 20 € ya hat alabilirsiniz. Bunda sınırsız internet gibi özellikler bulunuyor. Zaten Dublin’de her yerde Wi-fi var ve ücretsizdir.

Dublin ulaşım ve otobüsler

Irlanda’da otobüs yolculukları keyifli ve dakiktir. Kullanarak rahatlıkla tüm ülkede seyahat edebilir, farklı bir vasıta kullanımına ihtiyaç duyulmayabilir. Dublin havalimanında şehir merkezine gelen otobüsler vardır ve fiyatları 2-20 euro arasındadır. Okullar havalimanı karşılama sunmaktadır ortalama 80 € civarı para almaktadırlar. ilk gün valizlerle zorluk yaşamamak için özellikle daha evvel yurtdışına çıkıp bir yerlere havalimanında bulunmadıysa adaylarokuldan transfer almanızdır. Taksiler de oldukça uygun fiyata öğrenciyi konaklamasına götürebilir. Eğitim başlamadan önceki Pazar günü, konaklamanıza giriş izni verilir.

Erken saatlerde öğrenciler otobüse binerek ya da yürüyecek İrlanda dil okullarına gelir. Genelde aile yanı konaklamalar 15 dakika ile 30 dakika arası sürer. Arından gün içinde yine evlerine dönmek için otobüs kullanılır ya da farklı yerlere ulaşılabilir. Cep telefonuna indirilecek kolay seyahat uygulamaları ile daha rahat ulaşım mümkün olur.

Irlanda Dublin toplu taşımalarla ilgili bilgiler, sefer saatleri, bilet fiyatları ve tüm detayları aşağıdaki üç Dublin ulaşım sitesinde bulabilirsiniz. Zaten tüm şehrin ulaşımı da bu üç sistemle sağlanmakta;

https://www.dublinbus.ie/
https://www.luas.ie/
http://www.irishrail.ie/

İrlanda Türkiye Ulaşım – Dublin Uçak Biletleri

Yurtdışı dil eğitimi için öğrencilerin uçak biletleri rezervasyonlarında özellikle İrlanda Türkiye uçuşları için erken rezervasyon ve bilet alımı yapmaları önerilir. İrlanda biletleri son günlerde oldukça zamlanır. İrlanda Türkiye’ye uçakla çok yakın. 4 saatlik bir yolculukla ulaşacağımız bu uçuşlar 200 ile 350 € arasında bedeller ile alınabiliyor.

İrlanda kendi içinde ise iki parçadan oluşur. İngiltere ile arasında kuzey irlanda adında bir tampon devlet bulunmaktadır. Dil okulu öğrencilerinin gideceği bölge ise adanın güneyindeki % 80 lik bölümü kaplayan Irlanda Cumhuriyeti’dir. Zaten uçuşlar da buraya yapılır. Türk hava yolları günde 2 kez Şİrlanda’ya sefer düzenlemektedir. Uçuşlar THY ile sabah ve akşamdır.

Havalimanından Dublin’e nasıl gidilir?

Dublin airport (T1) hattı öğrencileri uçaktan indikten sonra olarak Dublin şehir merkezine götürecektir. . The Airlink 747 or 757 bilet 7 € en kestirme yoldan götürecektir.

Air Coach adlı otobüsler 6 € karşılığında öğrenciyi merkeze bırakır.

16 numaralı Dublin otobüsü €3.20 alarak sizi 35- 40 dk‘ya dublin merkeze götürür ancak bozuk para ile binin çünkü para üstü vermez. Bu otobüs ayrıca okuldan bir iki durak önce de durur.

Visitor’s Leap Card adlı dublin akbili ile 10 € karşılığında bir günlük ücretsiz otobüs kullanılabilir. • 1 day (24 hours) – €10.00 • 3 days (72 hours) – €19.50 • 7 days (168 hours) – €40.00

Dublin içinde ulaşım – otobüs – tren – akbil – bilet : Dublin yani irlanda içinde ulaşım ise yüzlerce otobüs hattı, 5 yerel tren ve tramvay hatlarından, taksi, bisiklet ve kiralık araçtan oluşmaktadır. Havalimanına şehir merkezi 14 km’dir.

Irlanda’da Resmi Tatiller

6 mayıs, 3 haziran, 5 ağustos, 28 ekim, 24 aralık – 4 ocak arası, 18 mart, 22 nisan tarihleri irlanda’da resmi tatildir. Okullar da kapalıdır. Bu tarihlerde seyahat etmemenizi öneriyoruz çünkü avrupanın geneli bu tarihlerde tatil olduğundan yoğun seyahat ve pahalı biletler, konaklamalar anlamına gelmektedir. İrlanda içinde küçük geziler önerilir.

Bu yazıyı oyla

Click on a star to rate it!